Competitions

As we are members of CRN, our dancers have the opportunity to compete in CRN-sanctioned feiseanna across the country and globe, as well as Feiseanna in other Open Platform Organizations.  To learn more about CRN click here

Competitive Highlights


Regional Championships 2018

March 15, 2019

Congratulations to Katie Starks, our First Place Bunghrad Award winner U8!

Regional Championships 2018

March 15, 2019

Congratulations to Anna Poetzel, our first place Ullmhuchan Award Winner U18!

Central IL Feis 2018

March 15, 2019

Congratulations to Katie Starks who moved her last dance out of Bunghrad!

North American Open Championships 2019

March 15, 2019

Congratulations to Anna Poetzel, our North American Ullmhuchan Award Winner U18!

North American Open Championships 2019

March 15, 2019

Congratulations to Cora Howard, our North American Bunghrad Award Winner U10!

North American Open Championships 2019

March 15, 2019

Congratulations to Genevieve Simpson, 2nd Place in the North American U15 Solo Championships 2019!

North American Open Championships 2019

March 15, 2019

Congratulations to Elizabeth Simpson, 2nd Place in the North American U17 Solo Championships 2019!

World Championships 2019

March 15, 2019

Congratulations to Elizabeth Simpson, 7th Place in the World U17 Solo Championships 2019!

World Championships 2019

March 15, 2019

Congratulations to Genevieve Simpson, 5th Place in the World U15 Solo Championships 2019!

Red Shoe Feile 2019

March 15, 2019

Congratulations to Katie Starks who moved her last dance out of Ullmhuchan!

Red Shoe Feile 2019

March 15, 2019

Congratulations to Carly Scroggins who moved her last dance out of Bunghrad!

Ohio Open Championships 2019

March 15, 2019

Congratulations to Anna Poetzel who moved her last dance out of Meanghrad and qualified for the CRN World Championships!

Upcoming Feiseanna


Sat/Sun

Oct 12-13

Regional Championships

Schaumburg, IL

Sat

Dec 7

Central IL Feis

Champaign, IL

Kent, OH - August 10, 2019

Ohio Open Championships 2019

Click to Add Title

Adjudicator: Ms. Caithrionia Leacy ADCRN, Ms Sheila Moffatt ADCRN, Ms Lisa Doogan ADCRN

Kent, OH

August 10, 2019

Bunghrad Results

Reel O11

1. Brenna Graddy

Slip Jig O11

2. Ellie Schulze

Light Jig O11

2. Brenna Graddy

4. Ellie Schulze

Ullmhuchan Results

Reel U13

1. Brenna Graddy *Dancer Moves Up

Tie 2. Ellie Schulze & Carly Scroggins

Reel O13 

1. Molly Maxwell

Slip Jig U13

3. Carly Scroggins

Slip Jig O13

1. Molly Maxwell *Dancer Moves Up

Single Jig U13

Tie 3. Carly Scroggins & Ellie Schulze

4. Brenna Graddy

Single Jig O13

2. Johanna Barlow

Heavy Jig U13

1. Carly Scroggins

Tie 4. Ellie Schulze & Brenna Graddy

Heavy Jig O13

1. Molly Maxwell

2. Johanna Barlow

Hornpipe U13

1. Carly Scroggins *Dancer Moves Up

Tie 2. Brenna Graddy & Ellie Schulze

Hornpipe O13

1. Molly Maxwell

Meanghrad Results

Reel U11

1. Katie Starks *Dancer Moves Up

Reel O13

3. Molly Maxwell

4. Johanna Barlow

Slip Jig O13

1. Anna Poetzel *Dancer Moves Up

2. Johanna Barlow

Single Jig U11

2. Katie Starks

Heavy Jig U11

3. Katie Starks

Heavy Jig O13

1. Anna Poetzel *Dancer Moves Up

Hornpipe U11

2. Katie Starks

Hornpipe O13

3. Johanna Barlow

Ardghrad Results

Reel U17

2. Anna Poetzel

Single Jig U17

2. Anna Poetzel

Hornpipe U17

2. Anna Poetzel

Traditional Set Results

Saint Patrick’s Day U13

5. Katie Starks

Job of Journeywork U17

3. Anna Poetzel

Championship Results

Championship U17

4. Anna Poetzel

Team Results

U13 4 Hand Reel

2. Shamrock Academy

O13 4 Hand Reel

3. Shamrock Academy

O13 6 Hand Reel

1. Shamrock Academy

Teacher Choreography

3. Shamrock Academy

Indianapolis, IN - July 13, 2019

Red Shoe Feile 2019

Click to Add Title

Adjudicator: Ms. Caithrionia Leacy ADCRN

Indianapolis, IN 

July 13 2019

Bunghrad Results

Reel U8

3. Molly White

Reel U10

Highly Commended. Eiralys Unzicker, Penelope Porter, Lauren Locke

Reel U14

Tie 1. Ellie Schulze & Carly Scroggins *Dancers Move Up

2. Brenna Graddy

Highly Commended. Rosalie Miller

Slip Jig U8

1. Molly White

Slip Jig U10

2. Eiralys Unzicker 

Tie 5. Penelope Porter & Lauren Locke 

Slip Jig U14

Tie 1. Carly Scroggins & Brenna Graddy *Dancers Move Up

2. Ellie Schulze

Single Jig U10

3. Lauren Locke

4. Penelope Porter

Single Jig U14

Tie 1. Carly Scroggins & Brenna Graddy *Dancers Move Up

Light Jig U10

5. Eiralys Unzicker 

Light Jig U14

4. Brenna Graddy

Ullmhuchan Results

Reel U9

4. Cora Howard

Reel U13

2. Carly Scroggins

Reel O13

2. Heidi Brya

Slip Jig O13

1. Anneliese Schideman *Dancer Moves Up

2. Molly Maxwell

Single Jig O13

1. Molly Maxwell *Dancer Moves Up

4. Heidi Brya

Heavy Jig U13

3. Carly Scroggins

Heavy Jig O13

1. Anneliese Schideman.*Dancer Moves Up

4. Heidi Brya

Hornpipe U9

1. Katie Starks *Dancer Moves Up

Hornpipe U13

Tie 3. Brenna Graddy & Ellie Schulze

Hornpipe O14

Tie 2. Molly Maxwell & Heidi Brya 

Meanghrad Results

Reel U11

1. Katie Starks

Reel O15

1. Anna Poetzel *Dancer Moves Up

2. Molly Maxwell

Slip Jig U15

1. Anneliese Schideman

Slip Jig O15

1. Anna Poetzel

Heavy Jig O15

1. Anna Poetzel

Hornpipe U11

1. Katie Starks

Ardghrad Results

Single Jig U17

1. Anna Poetzel

Traditional Set Results

Saint Patrick’s Day U11

3. Katie Starks 

Blackbird U19

1. Anna Poetzel 

Team Results

4 Hand U10

1. Shamrock Academy

4 Hand O15

2. Shamrock Academy

6 Hand U15

1. Shamrock Academy

Teacher Choreography 

1. Shamrock Academy

Harrisburg, PA - May 18, 2019

Feile La Naomh Padraig 2019

Click to Add Title

Adjudicators: Ms. Yvonne Lowry ADCRN

Harrisburg, PA

May 18, 2019

Ullmhuchan Results

Reel O13

1. Anneliese Schideman *Dancer Moves Up

Slip Jig O13

2. Anneliese Schideman

Single Jig O13

1. Anneliese Schideman *Dancer Moves Up

Heavy Jig O13

3. Johanna Barlow

Hornpipe O13

1. Johanna Barlow *Dancer Moves Up

3. Anneliese Schideman

Hornpipe U15

3. Anneliese Schideman

Meanghrad Results

Reel O13

2. Anna Poetzel

Slip Jig O13

2. Anna Poetzel

Single Jig O13

1. Anna Poetzel *Dancer Moves Up

Heavy Jig O13

2. Anna Poetzel

Nashville, TN -- February 16-18, 2019

North American Open Championships 2019

Click to Add Title

Adjudicators: Ms. Marian Kiernan ADCRN, Ms. Carmel Doherty ADCRN, Mr. Karl McCartin ADCRN

Nashville, TN

February 16-18 2019

Bunghrad Results

Reel U12

3. Brenna Graddy

Reel U14

2. Ellie Schulze

3. Carly Scroggins

Reel U18

1. Heidi Brya

Slip Jig U14

1. Carly Scroggins

2. Ellie Schulze

3. Johanna Barlow

Slip Jig U18

2. Heidi Brya

Single Jig U10

4. Penelope Porter

Highly Commended. Cora Howard

Single Jig U12

4. Brenna Graddy

Single Jig U14

1. Ellie Schulze *Dancer Moves Up

Tie 2. Johanna Barlow and Carly Scroggins

Single Jig U18

2. Heidi Brya

Light Jig U10

Tie 4. Penelope Porter & Cora Howard

Award U10

1. Cora Howard *Dancer moves out of Bunghrad

Award U14

3. Johanna Barlow

4. Carly Scroggins

5. Ellie Schulze

Award U18

2. Heidi Brya

Ullmhuchan Results

Reel U9

1. Katie Starks *Dancer Moves Up

Reel U18

4, Heidi Brya

Slip Jig U15

1. Johanna Barlow *Dancer Moves Up

2. Anneliese Schideman

Slip Jig U18

2. Anna Poetzel

Single Jig U10

1. Katie Starks *Dancer Moves Up

Heavy Jig U10

1. Katie Starks *Dancer Moves Up

Heavy Jig U18

4. Anna Poetzel

Hornpipe U10

Tie 4. Katie Starks & Cora Howard

Hornpipe U15

3. Anneliese Schideman

Award U10

4. Katie Starks

Award U15

4. Anneliese Schideman

Award U18

1. Anna Poetzel *Dancer Moves Out of Ullmhuchan

5. Molly Maxwell

Meanghrad Results

Reel U15

3. Johanna Barlow

Reel U17

4. Anna Poetzel

Slip Jig U9

1. Katie Starks *Dancer Moves Up

Single Jig U17

3. Anna Poetzel

Hornpipe U17

1. Anna Poetzel *Dancer Moves Up

Craobhghrad Results

Reel U15

2. Genevieve Simpson

Reel U17

2. Elizabeth Simpson

Slip Jig U15

1. Genevieve Simpson

Slip Jig U17

4. Elizabeth Simpson

Hornpipe U15

3. Genevieve Simpson

Hornpipe U17

2. Elizabeth Simpson

Championship Results

Championship U15

2. Genevieve Simpson

Championship U17

2. Elizabeth Simpson

Team Results

Paiste Ceili Championship (6 Hand)

4. Shamrock Academy

Paiste Ceili Championship

3. Shamrock Academy

Aosanach Ceili Championship

6. Shamrock Academy

Champaign, IL -- December 1, 2018

Central Illinois Open Championships Feis 2018

Click to Add Title

Adjudicators: Ms. Caithriona Leacy, ADCRN, Ms. Carol Bennett, ADCRN, Ms. Marian Kiernan, ADCRN

Champaign, IL

December 1

Bunghrad Results

Reel U6

1. Gemma Hayes

Reel U8

1. Addison Helmuth

2. Adelaide Hayes

Tie 3. Emma Drinkwater & Alyssa Kempher

Reel U9

3. Cora Howard

4. Penelope Porter

5. Victoria Traficante

Tie 6. Lily Luksander & Marta Hayes

Tie 7. Evan Frie & Alexa Turner

Reel U11

2. Eiralys Unzicker

Reel U13

2. Ellie Schulze

3. Carly Scroggins

4. Brenna Graddy

Reel O13

1. Anneliese Schideman *Dancer Moves Up

2. Heidi Brya

3. Johanna Barlow

Slip Jig U9

2. Cora Howard

Slip Jig U13

Tie 2. Brenna Graddy & Carly Scroggins

3. Ellie Schulze

Slip Jig O13

2. Johanna Barlow

Single Jig U9

2. Cora Howard

3. Penelope Porter

Single Jig U13

2. Ellie Schulze

4. Carly Scroggins

Single Jig O13

3. Johanna Barlow

4. Lauren Olson

Light Jig U9

1. Katie Starks *Dancer Moves Up

3. Cora Howard

Light Jig U13

1. Carly Scroggins *Dancer Moves Up

2. Brenna Graddy

Light Jig O13

1. Heidi Brya *Dancer Moves Up

3. Johanna Barlow

Ullmhuchan Results

Reel U10

2. Katie Starks

Reel U15

1. Johanna Barlow *Dancer Moves Up

Reel O15

1. Molly Maxwell

Slip Jig U15

Tie 2. Anneliese Schideman & Brenna Graddy

Slip Jig O15

1. Anna Poetzel

3. Molly Maxwell

Single Jig O15

1. Molly Maxwell

Heavy Jig O15

2. Anna Poetzel

3. Molly Maxwell

Hornpipe U10

4. Katie Starks

Hornpipe U15

3. Anneliese Schideman

Hornpipe O15

1. Molly Maxwell

Meanghrad Results 

Reel U18

3. Anna Poetzel

Slip Jig U13

3. Katie Starks

Single Jig U18

5. Anna Poetzel

Hornpipe U18

2. Anna Poetzel

Craobhghrad Results

Reel U15

4. Genevieve Simpson

Reel O15

2. Elizabeth Simpson

Slip Jig O15

3. Elizabeth Simpson

Traditional Set Dance Results

Saint Patricks Day U13

4. Carly Scroggins

Humours of Bandon U15

2. Genevieve Simpson

Job of Journeywork U17

1, Elizabeth Simpson

Championship Results

U15

4. Genevieve Simpson

U17

2. Elizabeth Simpson

U21

1. Elizabeth Simpson

2. Genevieve Simpson

Team Results

4 Hand U13

1. Ellie's Team

4 Hand U15

3. Anneliese's Team

4. Heidi's Team

4 Hand O15

3. Molly's Team

6/8 Hand U12

2. Brenna's Team

6/8 Hand U14

2. Johanna's Team

6/8 Hand O14

1. Anna's Team

Family Dance

1. Schideman

2. Poetzel

Tie 3. Barlow & Maxwell

Plymouth, MN -- November 3, 2018

Minnesota Feile 2018

Click to Add Title

Adjudicator: Ms. Lena McGinley, A.D.C.R.N.

Plymouth, MN

November 3, 2018

Bunghrad Results

Reel U18

1. Molly Maxwell

Slip Jig U18

1. Molly Maxwell

Ullmhuchan Results

Reel U18

3. Molly Maxwell

Slip Jig U18

1. Anna Poetzel

Hornpipe U18

2. Molly Maxwell

Cincinnati, OH -- October 6-7, 2018

CRN North America Regional Championships 2018

Click to Add Title

Adjudicators: Mr. Brian Cleary, ADCRN, Ms. Caithriona Leacy, ADCRN, Ms. Carmel Doherty, ADCRN

Cincinnati, OH

October 6-7

Bunghrad Results

Reel U14

3. Carly Scroggins

Reel U18

Tie 3. Molly Maxwell & Anneliese Schideman

Slip Jig U12

1. Brenna Graddy

Slip Jig U14

1. Johanna Barlow

Slip Jig U18

1. Anneliese Schideman

Single Jig U12

2. Brenna Graddy

Single Jig U14

2. Johanna Barlow

3. Ellie Schulze

Single Jig U18

1. Anneliese Schideman

Light Jig U14

4. Carly Scroggins

Award U8

1. Katie Starks

Award U12

2. Brenna Graddy

Award U14

2. Johanna Barlow

3. Carly Scroggins

5. Ellie Schulze

Award U18

3. Molly Maxwell

4. Anneliese Schideman

Ullmhuchan Results

Reel U13

4. Carly Scroggins

Reel U18

1. Anna Poetzel * Dancer Moves Up

3. Molly Maxwell

Slip Jig U9

1. Katie Starks *Dancer Moves UP

Slip Jig U15

2. Annelise Schideman

Slip Jig U18

1. Molly Maxwell

3. Anna Poetzel

Single Jig U18

1. Anna Poetzel *Dancer Moves Up

Heavy Jig U18

1. Anna Poetzel

Hornpipe U18

1. Anna Poetzel

Award U18

1. Anna Poetzel *Dancer Moves Up in Hornpipe

Team Results

2-Hand U10

1. Cora's Team (Katie Starks and Cora Howard)

2-Hand U13

2. Carly's Team (Carly Scroggins and Ellie Schulze)

4-Hand U13

3. Anna's Team (Anna Poetzel, Katie Starks, Ellie Schulze, Carly Scroggins)

Dayton, OH -- August 4, 2018

Shelagh Feile 2018

Click to Add Title

Adjudicator: Ms. Lena McGinley, ADCRN

Dayton, OH

August 4

Bunghrad Results

Reel U8

1. Katie Starks *Dancer Moves Up

3. Cora Howard

Reel U14

3. Johanna Barlow

Slip Jig U8

1. Katie Starks *Dancer Moves Up

3. Cora Howard

Slip Jig U14

2. Johanna Barlow

Single Jig U8

1. Katie Starks *Dancer Moves Up

Single Jig U14

2. Anneliese Schideman

3. Johanna Barlow

Light Jig U8

2. Katie Starks

3. Penelope Porter

Ullmhuchan Results

Slip Jig O13

4. Molly Maxwell

Heavy Jig O14

3. Molly Maxwell